Obudź swoje ciało, poruszaj nim, dozwolona jest każda forma ruchu, ciało to uwielbia. Ruch jest nieodzowną częścią rytmu biologicznego organizmu. Wdrażamy kolejny zdrowy nawyk, ale spokojnie nie wyślemy Cię teraz na trening 5 razy w tygodniu 😊. Pamiętaj, aktywność fizyczna to przyjemność, nie przykry obowiązek.

SPIS TREŚCI

 1. Ćwiczenia fizyczne a zdrowie psychiczne
 2. Wpływ aktywności fizycznej na jakość snu
 3. Co zyskujemy dzięki regularnym ćwiczeniom?
 4. 5 sposobów na zachęcenie się do aktywności fizycznej
 5. To ma być przyjemność!

Aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Pozwala utrzymać nie tylko dobrą formę fizyczną, lecz także psychiczną, ponadto regularny ruch zmniejsza ryzyko wielu chorób.

Joga, pilates, tai-chi, przeróżne ćwiczenia on-line, z trenerem, bez trenera, na YouTubie, w grupie, samemu, trucht czy jogging w parku – to wszystko się liczy. W zasadzie każdy moment, kiedy nie siedzisz albo nie leżysz, już możesz zaliczyć do aktywności fizycznej, zmywanie naczyń, składanie ubrań czy spontaniczny taniec do piosenki usłyszanej w radio, również.

Ćwiczenia fizyczne a zdrowie psychiczne

Ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój, zmniejszają depresję, lęk oraz stres! Zły nastrój i stres są naturalną częścią życia każdego człowieka, natomiast depresja i lęk należą już do stanów chorobowych, które należy leczyć.

W walce z lękiem/stresem może pomóc ruch i wcale nie musisz być atletyczną dziewczyną, aby na własnej skórze przekonać się o dobroczynnych właściwościach aktywności fizycznej.

Dlaczego ruch fizyczny poprawia nastrój? Dzieje się tak, ponieważ zwiększa on produkcję endorfin, czyli „hormonów szczęścia”, które wywołują pozytywne emocje i zmniejszają odczuwanie bólu. To jedna z wielu odpowiedzi na pytanie, dlaczego aktywność fizyczna jest ważna.

Wpływ aktywności fizycznej na jakość snu

Ćwiczenia fizyczne ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu. Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają się zrelaksować. Dzięki temu lepiej śpisz w nocy.

Aktywność fizyczna sprawia, że się zmęczymy, a to pomaga zasypiać i stymuluje procesy regeneracji. Na podobnej zasadzie działa wzrost temperatury ciała, który następuje w trakcie ćwiczeń, ponieważ prowadzi do późniejszego wychłodzenia organizmu, przez co wpływa na poprawę snu.

Co zyskujemy dzięki regularnym ćwiczeniom?

Ruch sprawia, że Twoja krew krąży bez problemów, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają zapobiegać lub kontrolować wiele problemów zdrowotnych, takich jak:

 • udar mózgu
 • syndrom metaboliczny
 • nadciśnienie
 • cukrzyca typu II
 • wiele typów nowotworów
 • artretyzm

Przybywamy z odsieczą, aby pomóc Ci włączyć ćwiczenia fizyczne do swojego życia.

Zmień myślenie! Ćwiczenia to nie przykry obowiązek, a przyjemność!

5 sposóbów na zachęcenie się do aktywności fizycznej

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zacząć się ruszać, nawet jeśli na co dzień jesteś bardzo zajęta:

 • sprawdź, które podróże samochodem możesz zamienić na chodzenie lub jeżdżenie na rowerze. Czy naprawdę musisz jechać do pracy samochodem? Jeśli tak, postaraj się zaparkować pół kilometra od biura i przejść resztę pieszo;
 • jeśli korzystasz z publicznego transportu, możesz wysiąść z autobusu lub tramwaju kilka przystanków wcześniej i przejść resztę na piechotę;
 • rozważ wchodzenie w górę i w dół po schodach w swoim biurze zamiast używania windy;
 • zastanów się nad tym, ile czasu spędzasz każdego dnia, oglądając telewizję. Unikaj binge-watchingu seriali (oglądania sezonu jednym ciągiem). Jeśli jednak już to robisz, wstawaj w trakcie odcinka serialu i rób jakieś lekkie ćwiczenia, na przykład rozciąganie. Dzięki temu włączysz więcej ruchu do swojego dnia;
 • prace domowe, zajmowanie się ogrodem i chodzenie po schodach w trakcie wykonywania obowiązków domowych również zaliczają się do aktywności fizycznej. Dzięki nim jednocześnie dbasz o dom i swoją formę.

To ma być przyjemność!

Nie będziemy tacy skromni i zachowawczy, bo chcemy, żebyś pokochała ćwiczenia i odnalazła w nich fun, żeby stały się czymś ważnym w Twoim życiu. Jest cała masa dyscyplin sportowych, na które możesz sobie pozwolić, wyłącz ograniczenia i lęk, zrób to!!! Spędzaj ten czas z przyjaciółką, zaproś całą Rodzinę do tego wydarzenia, niech uczestniczą w nim fizycznie lub mentalnie, wspierając Cię. Czy wiesz w jak wielu rzeczach możesz być dobra? A poczekaj, teraz pomyślałaś, że w tym wieku to się nie uda, jest za późno, otóż nie jest, fakt na Olimpiadzie może już nie wystąpisz, ale swój puchar w postaci zdrowia i świetnego samopoczucia.