Wegetarianizm to w dzisiejszych czasach to bardzo popularne słowo, wstydzenie się bycia jaroszem już dawno poszło w niepamięć. Wegetarianizm stał się modą, stał się stylem życia. Na dobre zagościł już na salonach, a nawet się zasiedział. Próżno szukać restauracji, która nie ma w swoim menu choćby jednego bezmięsnego dnia. Każdy sklep posiada w swojej ofercie produkty wegetariańskie. Czy taki jadłospis jest na pewno odpowiedni dla rozsądnych ludzi, dbających o zdrowie czy może przeznaczony jest dla tylko hipisów i dziwaków?

SPIS TREŚCI

  1. Wegetarianizm jako styl życia
  2. Czy warto być wege?
  3. Dieta wegetariańska to dieta oparta na wiedzy
  4. Wegetarianizm niejedno ma imię

Wegetarianizm jako styl życia

Wegetarianizm to świadoma rezygnacja z mięsa, w tym ryb i owoców morza oraz niektórych produktów pochodzących z uboju zwierząt, takich jak smalec czy żelatyna.

To przede wszystkim postawa etyczna. Wegetarianie nie jedzą mięsa, ponieważ uważają, że zwierzę tak samo, jak człowiek jest istotą żywą. Nie godzą się z myśleniem, że żyje ono tylko po to, by zaspokoić głód człowieka. Gdyż istnieją inne, a nawet lepsze źródła pożywienia.

Silnym bodźcem do przejścia na wegetarianizm jest złe traktowanie zwierząt, a przede wszystkim uruchomienie hodowli przemysłowych, co bezpośrednio przyczynia się do wzrostu głodu na świecie. Wegetarianie zwracają uwagę na mechanizm błędnego koła: zwierzęta hodowane na skalę masową pochłaniają ogromne ilości paszy, bo móc później służyć za pożywienie. Zwierzę jest więc zbędnym ogniwem, które można całkowicie wykluczyć z łańcucha pokarmowego.

Warto jednak pamiętać, że motywacje wegetarian są różne. Dla niektórych odstawienie mięsa to po prostu zdrowa dieta. Wegetarianizm nie jest żadnym szalonym wymysłem naszych czasów, rozwinął się na subkontynencie indyjskim już w II w p.n.e, a do Europy zawitał już w VI w p.n.e. Pierwszym, znanym wegetarianinem był Leonardo da Vinci.

Czy warto być wege?

Zbilansowana dieta wegetariańska jest szeroko rekomendowana przez dietetyków na całym świecie oraz przez lekarzy, którzy zajmują się leczeniem organizmu poprzez proces usprawnianie procesu żywienia.

Osoby, które zdecydowały się praktykować wegetarianizm, mają wielokrotnie niższą masę ciała. Statystycznie różnica wynosi od 1 do nawet 5 punktów BMI. Pozwala to uniknąć otyłości i chorób, które są jej pochodną. Warto pamiętać, że dzisiejszy świat bardzo mocno boryka się z problemem otyłości.

Przechodząc na zdrową dietę opartą na produktach roślinnych takich, jak warzywa, owoce, olej, orzechy zmniejszamy ryzyko zachorowań na choroby serca o 1/4, a rozwoju cukrzycy o ponad 1/3.

Wegetarianie często wykazują również znacznie niższy poziom cholesterolu niż ich koledzy, tradycjonaliści, mięsożercy oraz są też 2 razy mniej podatni na cukrzycę typu 2.

Osoby niespożywające mięsa bardzo mocno ograniczają ryzyko niepożądanego działania ze strony antybiotyków i leków weterynaryjnych. To właśnie nimi szpikowane są zwierzęta w celu szybkiego i nienaturalnego wzrostu.

Warzywa, owoce i produkty zbożowe zawierają duże ilości błonnika, który zmniejsza ryzyko powstania wstydliwych i bolesnych zaparć oraz hemoroidów.

Specjaliści uważają, że około 1/3 zgonów z powodu nowotworów jest bezpośrednio powiązana z nieodpowiednim odżywianie. Udowodniono, że zachorowania na raka jelita grubego jest mniejsze u osób, które wykluczyły ze swojej diety mięso.

Dieta wegetariańska to dieta oparta na wiedzy

Wegetarianizm to sposób odżywiania, który jest oparty na wiedzy i rozsądnym odżywianiu. Wegetarianom wmawia się, że rezygnacja z mięsa powoduje niedobory witamin w organizmie. Nieodpowiedni poziom określonych witamin jest czymś zupełnie normalnym i dlatego należy wspomagać funkcjonowanie organizmu suplementami np.: w naszych warunkach klimatycznych witamina D. Witamina D, zwana również witaminą słońca, jest efektywnie wytwarzana tylko przez kilka miesięcy w roku.

Do zmiany żywienia należy się przygotować, ponieważ wprowadzanie szybkich i drastycznych zmian w jadłospisie może negatywnie odbić się na zdrowiu.

Przejście na wegetarianizm powinno być poprzedzone badaniami, które wykażą, jakie są mocne, a jakie słabe punkty naszego organizmu. Zalecane badania to:

  • morfologia
  • wapń
  • białko
  • żelazo
  • ferrytyna
  • witamina D

Właściwym dobraniem produktów powinien zająć się specjalista. Zalecana jest wizyta u lekarzy i profesjonalnych dietetyków. Oczywiście nie można też zapominać o późniejszej obserwacji swojego organizmu, jak zareaguję na wprowadzone zmiany. Niektóre wegetariańskie produkty będą mu służyły, a inne odrzuci. Zmiana żywienia jest dużym przedsięwzięciem, ponieważ zmieniamy styl życia, w tym nawyki zakupowe.

Wegetarianizm niejedno ma imię

Diety wegetariańskie są bardzo różne, kryterium podziału to dopuszczenie do spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego:

  • laktoowowegetarianizm – dieta dopuszcza w jadłospisie mleko i jajka
  • laktowegetarianizm – wykluczenie jaj, lecz można spożywać nabiał
  • owowegetarianizm – rezygnacja z nabiału, natomiast można spożywać jaja
  • weganizm – rezygnacja ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, również miodu
  • fleksitarianizm – to wegetarianizm dla „wygodnych”, ponieważ dopuszcza okazjonalne spożywanie mięsa.

Przypisy:

  1. https://bubbles.com.pl/wegetarianizm-a-weganizm-podobienstwa-i-roznice/
  2. https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/dieta-wegetarianska
  3. https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/czym-jest-wegetarianizm,19275.html
  4. https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,25405315,czy-dieta-weganska-i-wegetarianska-maja-wady-badania-naukowe.html
  5. https://lifemanagerka.pl/2019/04/jak-przejsc-na-wegetarianizm/
  6. https://www.medicover.pl/badania/witamina-d/
  7. https://dietetycy.org.pl/korzysci-i-zagrozenia-stosowania-diety-wegetarianskiej/
  8. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/69678,dieta-wegetarianska