Muzyka składa się z określonych słów, melodii, rytmu i tempa. Tempo jest czynnikiem określającym szybkość utworu, a konkretniej określa czas trwania metrum w odniesieniu do 1 minuty. Tempo jest czynnikiem, powodującym synchronizację ciśnienia tętniczego krwi z pulsem nadawanym przez utwór muzyczny. Udowodnione zostało, że wraz ze wzrostem tempa utworu wzrasta puls człowieka, na którego oddziałują bodźce muzyczne. Zatem, jest to świetna pomoc na przykład przy rozgrzewce. Nie bez przyczyny termin „tempo” jest wykorzystywany zarówno w muzyce jak i częstotliwości wykonywania czynności.
Badania wykazały, że słuchane melodie wpływają bezpośrednio na mózg, pobudzając odpowiednie rejony odpowiedzialne za nerwowość, bezsenność czy emocje. Słuchanie utworów o wolnych rytmach wpływa na wynik pomiaru parametrów sercowo-naczyniowych. Dobroczynny wpływ muzyki na zdrowie udowodnili naukowcy z Massachusetts, puszczając muzykę Mozarta pacjentom chorym na serce. Po tygodniu grupa kontrolna nie miała zmian w wynikach badań, a grupa eksperymentalna wykazała znaczące obniżenie ciśnienia i unormowanie tętna. Ciekawym zjawiskiem jest również fakt, że podczas posiłku słuchając spokojnej nastrojowej muzyki szybciej odczujemy uczucie sytości. Pomoże to utrzymywać odpowiednia wagę ciała.
Muzyka relaksacyjna, ze względu na częste pauzy, zmniejsza ciśnienie krwi i dzięki temu pomaga chronić serce. Wspomaga układ immunologiczny, łagodzi ból. Dodatkowe badania medyczne wykonał prof. Luciano Bernardi z uniwersytetu w Padwie, badając wpływ muzyki na układ krążeniowy. Udowodnił on, że najkorzystniejsze dla zdrowia są utwory operowe o zmiennym tempie. Jeśli ten rodzaj muzyki nie przypada nam do gustu możemy ułożyć playlistę, w której szybkie utwory przeplatają się ze spokojnymi balladami.
Muzyka energetyczna, słuchana podczas treningów, pomaga podnieść ciśnienie krwi, częstotliwość oddechu i wzrost tętna. Określone tempo słuchanych utworów przeniesie się na wydajność organizmu, wpłynie na motywację i odczuwalną przyjemność z wykonywanych ćwiczeń. W zależności od intensywności wysiłku fizycznego wyróżnia się 5 stref tętna. Trening o niskiej intensywności charakteryzuje się tempem bicia serca 104-114 uderzeń na minutę, natomiast bardzo intensywny trening powoduje, że częstotliwość pracy serca wzrasta do 171–190 uderzeń na minutę. Osoby początkujące powinny dążyć do utrzymania tętna w granicach 133-152 ud/min. Jest to dla organizmu umiarkowany wysiłek, podczas którego można swobodnie rozmawiać. Takie tempo jest idealne dla poprawy wytrzymałości tlenowej oraz skutecznego spalania tkanki tłuszczowej. Przed rozpoczęciem ćwiczeń zaleca się ułożenie playlisty, aby intensywność treningu była jak najbardziej dopasowana do jego celu. Przykładowo muzyka pop jest polecana na rozgrzewkę lub wolniejszych ćwiczeń. Najwięcej energii dostarczy hip hop, rekomendowany do biegania. Do treningu siłowego możemy słuchać muzyki tanecznej, w której powtarzany beat pozwoli wejść w rytm i wypracować systematyczność. Można zmieniać playlisty co tydzień lub dwa, żeby uniknąć poczucia nudy i przewidywalności.
Nasze ulubione piosenki do zmotywowania się do treningu to m. in. Dennis Lloyd – NEVERMIND; Eminem – Lose Yourself, Till I Colapse; Kanye West – Stronger; saint jhn – roses (imanbek remix); a do wyciszenia organizmu polecamy np. Sam Smith – Stay With Me.
A Ty? Jaka jest Twoja muzyka #w_Twoim_rytmie?
ŹRÓDŁA:
- https://stronazdrowia.pl/muzyka-to-zdrowie-sprawdz-dlaczego-muzyka-relaksacyjna-dziala-jakie-utwory-ulatwiaja-trening-a-ktore-melodie-chronia-serce/ar/c14-13558087
- https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Aktywnosc-fizyczna/Lista-piosenek-do-cwiczen-te-utwory-sa-najlepsze
- https://support.polar.com/e_manuals/A300/Polar_A300_user_manual_Polski/Content/Heart_rate_Zones.htm?fbclid=IwAR09bbr5q4ophBBnq9TyjQEWaJr-l36g95mTGS0lD_YYMEJlpaQll9NOiDc
- https://pulsmedycyny.pl/sluchanie-muzyki-mozarta-moze-obnizyc-cisnienie-tetnicze-874915
- Rafał Lawendowski, Julia Kaleńska-Rodzaj, Psychologia muzyki. Współczesne konteksty zastosowań. Harmonia Universalis, 2014, ISBN: 978-83-7744-051-3.
- https://www.menshealth.pl/zdrowie/Jak-muzyka-wplywa-na-Twoj-organizm,10839,1