Organizm sam daje znać, kiedy należy wspomóc jego oczyszczanie. Najczęściej pojawiające się sygnały to: zaburzenia trawienia, zaparcia, gazy i wzdęcia, uczucie ciągłego zmęczenia, drażliwość, złe samopoczucie, brak energii, przybieranie na wadze, defekty urody: szara cera, matowe, osłabione włosy, łamliwe paznokcie.

SPIS TREŚCI

  1. Podsumowując, woda z cytryną
  2. Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny
  3. Zapoznaj się z korzyściami przyjmowania błonnika (zgodnie z założeniami powinno spożywać się  około 40 g błonnika na dobę)
  4. Co zawiera błonnik

Zacznijmy, od rzeczy prostych i sprawdzonych, również tych powszechnie dostępnych. Prawdopodobnie, znasz te metody, ale znać nie znaczy używać, dlatego przypomnimy, dlaczego WARTO!

Rozpocznij dzień od szklanki wody z cytryną to zawsze aktualny trend w dziedzinie zdrowia i żywienia. Zimą zwracamy większą uwagę na zawartość witaminy C i ochronę przed przeziębieniami, latem na nawadnianie i odświeżanie organizmu. Picie wody z cytryną ma wiele zalet. Analogicznie do czystej wody wypijanie dużej ilości wody z cytryną powoduje zwiększoną moczopędność, szybsze usuwanie toksyn z organizmu.

Przygotowanie wody z cytryną jest banalnie proste. Do szklanki wody wystarczy wcisnąć sok z połówki cytryny i zamieszać. Amatorzy kwaśnego smaku mogą wyciskać więcej. Dozwolone są różnego rodzaju dodatki, np. miód, mięta, cynamon czy imbir. Spór dotyczący idealnej temperatury wody z cytryną nie został rozstrzygnięty. Są zarówno zwolennicy picia zimnego, jak i ciepłego napoju. Naszą rekomendacją jest woda ciepła, ponieważ budzi nasz żołądek do przyjęcia posiłku, jakim jest śniadanie.

Wodę z cytryną zaleca się pić rano, najlepiej tuż po przebudzeniu, ok. pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Aby zauważyć korzystny wpływ na organizm, należy po nią sięgać regularnie przez co najmniej 30 dni. Szklanka wody z cytryną dostarcza jedynie 9 kcal i pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę C w 25%.

Podsumowując, woda z cytryną:

  1. Oczyszcza skórę
  2. Oczyszcza z toksyn
  3. Podnosi poziom energii
  4. Działa antydepresyjnie
  5. Poprawia trawienie
  6. Zabija bakterie i wirusy
  7. Wzmacnia odporność
  8. Podnosi metabolizm aż o 30%

Alternatywy: woda z octem jabłkowym, woda alkaiczna.

W oczyszczaniu organizmu pomagają ćwiczenia fizyczne.

No widzisz, mała rzecz, a cieszy 😊, jeśli dotarłeś do tego momentu, oznacza to, że jesteśmy „po słowie” i wypracowujesz pozytywne przyzwyczajenie, czyli pij wodę codziennie minimum przez 30 dni, a później przejdzie to w nawyk.

Kolejną kwestią jest błonnik, (błonnik pokarmowy, włókno pokarmowe) – różnorodne substancje, zazwyczaj pochodzenia roślinnego nieulegające trawieniu przez enzymy przewodu pokarmowego.

Błonnik, choć w żaden sposób nie jest przyswajany przez nasz organizm, to pozytywnie wpływa na jego stan. Nie bez powodu mówi się, że to właśnie błonnik działa w jelitach jak szczotka – „wymiatająca” zalegające resztki pokarmowe.

Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny:

Błonnik pokarmowy dzieli się na rozpuszczalny w wodzie i nierozpuszczalny.

W skład błonnika nierozpuszczalnego (nieulegającego trawieniu) wchodzą celulozy, ligniny i  hemicelulozy. Perystaltyka jelit zostaje pobudzona, następuje wchłanianie wody, co ułatwia wypróżnianie.

Jeśli chodzi o błonnik rozpuszczalny w wodzie, w jego składzie znajdują się gumy i pektyny. Po  spożyciu pojawia się uczucie sytości oraz następuje proces opóźniający moment opuszczania żołądka przez pokarm.

Zapoznaj się z korzyściami przyjmowania błonnika (zgodnie z założeniami powinno spożywać się  około 40 g błonnika na dobę) :

  1. Opóźnia opróżnianie żołądka, a więc na dłużej pozwala zachować sytość.
  2. Sprzyja rozwojowi, jego właściwa ilość w diecie jest korzystna dla mikroflory jelitowej naszego organizmu.
  3. Wspomaga zachowanie prawidłowej pracy naszych jelit, zapewnia właściwy rytm wypróżnień, zapobiega zaparciom.
  4. Wspomaga prawidłową perystaltykę, chroni przed rozwojem m.in. uchyłków jelita grubego czy raka jelita grubego.
  5. Wpływa na prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi.
  6. Zmniejsza stężenie glukozy we krwi, jeśli przyjmowany jest na czczo oraz wyrównuje po posiłkowy wzrost jej stężenia.
  7. Oddziałuje na poziom cholesterolu, poziom sytości oraz glikemię, wpływa na profilaktykę chorób układu krążenia oraz sprzyjają odchudzaniu.

Co zawiera błonnik:

  • koktajl fitME 😊
  • surowe warzywa
  • surowe owoce
  • nasiona roślin strączkowych
  • produkty zbożowe z pełnego ziarna (makaron ciemny, chleb graham, chleb razowy, gruboziarniste kasze, ryż brązowy)
  • płatki zbożowe (owsiane górskie albo zwykłe, jęczmienne, żytnie)
  • otręby

Naszym wspólnym celem w tym kroku jest odpowiednie przygotowanie organizmu do nadchodzących zmian przyzwyczajeń. Pamiętaj jedna zmiana determinuje kolejną. Poprawa jakości życia, przywrócenie rytmy dobowego, doskonałe samopoczucie, to wszystko jest w Twoich rękach, bo podjęłaś decyzję o zmianie. Możesz czuć się wyjątkową!