Koktajl, smoothie, shake. Nazwy te często są używane zamiennie, ale czy oznaczą to samo? Nie do końca. To napoje różnego pochodzenia, a najczęściej sięgamy po nie latem. W rzeczywistości koktajl wywodzi się z angielskiego słowa cocktail z wyrazów angielskich „cock” (kogut) i „tail” ogon. Wiąże się to z walkami kogutów, bardzo popularnych w Karaibach i Ameryce Płd. To z tą zwyczaj powędrował do Anglii, gdzie szybko stał się popularny. Shake pochodzi z angielskiego słowa „wstrząsnąć”, który odnosi się do sposobu przygotowania tego napoju. Smoothie zostało wymyślone w roku 1940 i zostało zaczerpnięte ze słowa „smooth” oznaczającego gładko. Smoothie to właśnie gładki napój wykonany za pomocą blendera.

SPIS TREŚCI

  1. Koktajl, co to jest?
    • Prosty przepis na zielony koktajl warzywny
    • Przepis na koktajl na obiad: Czekoladowe smoothie z masłem orzechowym i truskawkami
  2. Smoothie, jak zrobić?
  3. Jak przygotować shake?
    • Przepis na shake waniliowy
  4. A lemoniada?

Koktajl, co to jest?

Najprościej mówiąc koktajl to połączenie owoców i nabiału, chociaż istnieje wiele sposobów przygotowania. Bazą jest jogurt lub inny wyrób mleczny. Dodatkowo możesz dodać się do tego wybrane przez Ciebie owoce. Wszystkie składniki koktajlu zmiksujesz za pomocą blendera.
Ostatnio popularne stały się koktajle warzywne, gdzie bazą jest napój warzywny. Owoce i warzywa można oczywiście połączyć, w ten sposób uzyskamy przepyszną wariację. Koktajle można przygotować z każdych owoców np. pomarańczy, mango, kiwi, mango z dodatkiem wybranego przez siebie warzywa. Przepisy znajdziesz także w Internecie bądź w ogólnie dostępnych książkach. Użyte owoce wpływają na kolor koktajli, więc jeżeli chcesz, aby twój koktajl był zielony wybierz kiwi. Koktajle możesz wypić zamiast śniadania, obiadu lub podwieczorku. Aby dodatkowo doładować się witaminą E, dodaj do swojego koktajlu orzechy laskowe i migdały!
Pamiętajmy, że zdrowe koktajle to w rzeczywistości świetna alternatywa dla tradycyjnych kanapek. Oprócz tego, że mleczny napój smakuje przepysznie, są prawdziwymi bombami witaminowymi. Popularne jest również zastępowanie jednego posiłku dziennie koktajlem, aby zrzucić na wadzę. Polecane jest to szczególnie osobą, które mają problem ze zrzuceniem kilku kilogramów. Czy koktajle odchudzające działają? A jeżeli tak, to w jaki sposób? Rozwiązanie znajdziesz tutaj.

Zdrowe koktajle, smoothie i shake to popularne napoje przygotowywane z różnych składników, ale różnią się zarówno składem, jak i konsystencją. Zdrowy koktajl często składa się z warzyw, owoców, czasem dodaje się też białko, soki czy jogurt. Jest to bardziej złożona kompozycja, często zawierająca składniki o wysokiej wartości odżywczej. Smoothie, z kolei, to gęstszy napój przygotowywany z owoców, warzyw, mleka lub jogurtu. Różnice w konsystencji wynikają z dodatków, takich jak lód czy owoce mrożone. Shake, natomiast, to najczęściej napój białkowy, przygotowywany na bazie białka w proszku, mleka i innych dodatków smakowych.
Różnice między zdrowym koktajlem, smoothie a shakiem można również odnaleźć w celu, jakiemu służą. Zdrowe koktajle są często przygotowywane jako pełnowartościowy posiłek, bogaty w witaminy, minerały, błonnik i białko. Smoothie często są traktowane jako przekąska, dostarczająca szybkiej dawki energii i składników odżywczych. Shake, z kolei, często jest stosowany jako uzupełnienie diety w białko, szczególnie po treningu, w celu wspomagania regeneracji mięśni.

Prosty przepis na zielony koktajl warzywny

  • 2-3 łodygi selera naciowego
  • 1-2 jabłka
  • 1 szklanka woda mineralna
  • sok z 1/2 cytryny
  • l łyżeczka miodu lub więcej – opcjonalnie

Sposób przygotowania: wszystkie składniki koktajlu umieść w pojemniku blendera i zmiksuj na gładko.

Przepis na koktajl na obiad: Czekoladowe smoothie z masłem orzechowym i truskawkami

  • 1 banan
  • 45 g świeżych lub mrożonych truskawek
  • 1 szklanka mleka migdałowego
  • 1 łyżeczka masła orzechowego
  • 1 łyżeczka kakao
  • szczypta cynamonu

Sposób przygotowania: wszystkie składniki koktajlu umieść w pojemniku blendera i zmiksuj na gładko. Przygotowany napój możesz zabrać do pracy lub spożyć od razu.
Nazwy koktajl używa się również na drinki z alkoholem. Bazą jest alkohol, który łączy się z likierami i owocowymi sokami. W Polsce najczęściej używamy nazwy drink, a spotkamy się z nim w barach i restauracjach.

Smoothie, jak zrobić?

Smoothie w odróżnieniu od shake’a bądź koktajlu przygotowujemy bez nabiału. Nazwa smoothie nawiązuje do gładkiej, kremowej konsystencji, którą uzyskamy za pomocą blendera. Dodatkowo polecamy spróbować przenośnego blendera, pozwalającego na wykonanie smoothie wszędzie gdzie tylko masz ochotę. To także dobre rozwiązanie dla osób w ciągłym biegu. Smoothie możemy również wykonać z użyciem owoców, soku owocowego i lodu. Oczywiście możesz również zastąpić owoce warzywami, np. banana – burakiem lub połączyć oba produkty, czego efektem będzie przepyszne smoothie warzywno-owocowe.

Jak przygotować shake?

Shake to połączenie koktajlu i smoothie, który jest kremowy i gładki. To w rzeczywistości mieszanka owoców, nabiału i lodów. To także jedyny napój, którego bazą są lody. Po shake’a najczęściej sięgamy latem, choć nie jest napojem mocno orzeźwiającym. Shake jest również jednym z najbardziej popularnych napojów w Stanach Zjednoczonych.

Przepis na shake waniliowy

  • 2 gałki lodów waniliowych
  • szklanka mleka lub napoju mlecznego
  • 4 kostki lodu
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 1 łyżeczka miodu

Sposób przygotowania: wszystkie składniki umieść w pojemniku blendera i zmiksuj na gładko. Podaj schłodzone.

A lemoniada?

Lemoniada, to także chłodzący napój, którego głównymi składnikami są woda, cukier oraz sok z wyciśniętych owoców. Pierwotnie był o zabarwieniu lekko kwasowym – aktualnie, wykonuje się różne warianty smakowe – słodkie, słodko-kwaśne, kwaśne. Przepisy na napój różnią się także w zależności od rejonów. Nie do końca wiadomo skąd pochodzi napój lemoniada. Mówi się o tym, że jako pierwszy pojawiła się w Egipcie za sprawą przywiezionych z Chin cytryn. Odpowiednio przygotowana lemoniada jest idealna na szybkie ochłodzenie, dodatkowo dostarcza naszemu organizmowi witaminy A, C, B6 oraz minerały i flawonoidy. Receptur na napój jest wiele, najbardziej popularny przepis to 3 szklanki zimnej wody, 1 szklanka soku z cytryny i 0,5 szklanki cukru.