Superfoods może być zarówno imbir, jak i aronia. Lista produktów jest super długa! Co ostatecznie decyduje o przynależności do tej kategorii? Odpowiedź jest super prosta!

SPIS TREŚCI

 1. Definicja Superfoods
 2. Lista 30 Superfoods
 3. Przebadane naukowo
 4. Superfoods a zdrowie

Definicja superfoods

Superfoods to produkty, które w swoim składzie zawierają wyjątkowo cenne składniki. Na miano super żywności, zasłużyć mogą jedynie naturalne i nieprzetworzone artykuły spożywcze. Różnica między superfoods, a świeżo wyciskanym sokiem z dodatkiem witamin jest taka, że dobroczynne składniki zawarte w super żywności są w pełni naturalne. Tzw. super żywność to obowiązkowy element zdrowej diety.

Lista 31 superfoods

Do takich produktów zaliczamy:

 1. chia (nasiona szałwii hiszpańskiej)
 2. jagody Goji
 3. czosnek
 4. brokuły
 5. grzyby shiitake
 6. sok z brzozy
 7. herbata
 8. orzechy włoskie
 9. jarmuż
 10. quinoa (kosma ryżowa)
 11. trawa pszeniczna
 12. trawa jęczmienna
 13. soja
 14. czarna fasola
 15. brukselki
 16. żurawina
 17. truskawka
 18. jeżyny
 19. kalafior
 20. groszek
 21. jajka
 22. szpinak
 23. owies
 24. kakao
 25. kiwi
 26. migdały
 27. jarmuż
 28. łosoś
 29. imbir
 30. kefir
 31. słodkie ziemniaki

Przebadane naukowo

Produkty powinny zawierać składnik, którego właściwości zostały potwierdzone naukowo. Ich właściwości prozdrowotne obejmują wiele obszarów działania, wpływając na zdrowie psychiczne i fizyczne. Do właściwości zaliczamy pomoc w utracie wagi, spowolnienie wzrostu komórek rakowych, pomagają poprawić pamięć i koncentrację oraz zmniejszają infekcje jelitowe. Najnowsze badania wpływu ashwagandhy, guarany oraz macy na organizm, potwierdzają ich prozdrowotne oddziaływanie. Co sprawia, że super żywność jest taka popularna. Zdecydowanie ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, minerałów i witamin. Przeciwutleniacze to naturalne związki chroniące komórki przed uszkodzeniem. Ich zadaniem jest zmniejszenie ryzyka występowania chorób, takich jak chorób serca i raka. Minerały to niezbędne składniki odżywcze pomagające działań organizmowi na wyższym poziomie. Do minerałów zaliczmy między innymi potas, wapń i żelazo.

Superfoods a zdrowie

Chcąc zachować kondycje i szczupłą sylwetkę, należy nieustannie pamiętać o odpowiedniej suplementacji, porcjowaniu i prawidłowym łączeniu ze sobą różnych składników. Ciągłe przygotowywanie zdrowych posiłków stanowi w obecnych czasach nie lada wyzwanie. Stąd rosnąca popularność pełnowartościowych i zbilansowanych koktajli, które uzupełnią zabiegany dzień i wpasują się w jego rytm! Popularność rośnie także w naszym kraju, dlatego doceniono polską super żywność.