Olej MCT to absolutny must-have przy diecie ketogenicznej. Olej będący substancją tłuszczową jest ważnym składnikiem wielu struktur naszego organizmu. Tłuszcze stanowią nieodzowną część diety każdego człowieka, ponieważ są głównym źródłem energii oraz materiałem budulcowym niemalże wszystkich komórek.

SPIS TREŚCI

  1. Funkcje tłuszczy
  2. Olej MCT – definicja, działanie, dla kogo?
  3. Przepis na kawę kuloodporną

Funkcje tłuszczy

Tłuszcze wspomagają metabolizm, prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i kierują składniki odżywcze do układu nerwowego. To właśnie w tłuszczach rozpuszczają się witaminy A, D, E i K, które wpływają na prawidłową pracę mózgu.

Jak widać, tłuszczów nie należy się obawiać. Zadbaj o to, aby znalazły się w twojej diecie. Ważne jest jednak, aby wybierać te o dobroczynnym działaniu. Powszechnie stosuje się podział na tłuszcze nasycone, które wywołują niekorzystne skutki dla zdrowia, oraz tłuszcze nienasycone, czyli tzw. dobre tłuszcze.

Tłuszcze nasycone (przykładowo olej MCT) to głównie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak np. masło, czy smalec. Tłuszcze nasycone sprawiają, że poziom złego cholesterolu we krwi może się niebezpiecznie zwiększać. Do drugiej kategorii zaliczamy głównie tłuszcze pochodzenia roślinnego, jak oliwę z oliwek. Tłuszcze zawarte w orzechach, które pozwalają zachować organizmowi równowagę. Taki podział tłuszczów jest udogodnieniem, ale obecnie uznaje się go za zbytnie uproszczenie, ponieważ pomija kluczową kwestię długości cząsteczek tłuszczów, czyli tzw. łańcuchów.

Olej MCT – definicja, działanie, dla kogo?

Regularne spożywanie oleju MCT poprawia pamięć, koncentrację, odporność i metabolizm. Zapewnia jeszcze szereg korzyści związanych z naszym wyglądem zewnętrznym oraz pozwoli utrzymać szczupłą sylwetkę, oczywiście przy odrobinie zapału i determinacji.

Olej sprzyja utracie kilogramów, ale nie utracie masy mięśniowej. Najważniejszy jest fakt, że olej nie odkłada się w formie tłuszczu, a zamienia się w energię. Hamuje również uczucie łaknienia, więc jeśli nie będziemy podjadać. Olej sprawdza się fantastycznie również w połączeniu z dietami, nawet zwykłymi, domowymi. Dzięki niemu zyskujesz dodatkowe źródło energii, której w procesie ograniczania kalorii często brakuje. Wielozadaniowy olej MCT zadba o organizm nie tylko od środka, ale także od zewnątrz! Olej można nakładać na włosy, dolewać do kąpieli, a nawet używać go do czyszczenia jamy ustnej.

W jakiej formie najlepiej spożywać olej? Zdecydowanie najpopularniejszy sposób to bulletproof coffee, czyli kawa kuloodporna. Aktualnie popularna na całym świecie kawa z tłuszczem to pomysł wprost z Tybetu. Kawa z dodatkiem oleju MCT jest idealna na szybkie śniadanie, a jej spożycie daje prawdziwego, energetyczno-kofeinowego kopa. Pamiętaj, że poziom energii dzięki spalaniu tłuszczów jest dwa razy większy niż przy spalaniu innych produktów spożywczych.

Kawa kuloodporna, znana również jako kawa bulletproof, to innowacyjne podejście do tradycyjnego napoju, które zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników kawy i zwolenników zdrowego stylu życia. Główną cechą wyróżniającą tę kawę jest dodatek tłuszczów, najczęściej w postaci ghee (czyli klarowanego masła) i oleju kokosowego. Te składniki mają za zadanie dostarczyć długotrwałej energii, poprawić koncentrację oraz zwiększyć uczucie sytości, co czyni ją atrakcyjną opcją dla osób praktykujących diety ketogeniczne lub poszukujących alternatywnej formy pobudzenia.

Przepis na kawę kuloodporną

Przygotuj z nami przepyszną bulletproof coffee.

Składniki:

  1. duża filiżanka gorącej czarnej, mocnej, parzonej kawy
  2. 2-6 łyżeczek masła nieklarowanego (niesolone)
  3. 2 łyżeczki oleju MCT fitME
  4. do smaku: cynamon/kardamon/wanilii

Sposób przygotowania: całość zblenduj, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

Smacznego 🙂