Wiesz, już jak sen wpływa na organizm, teraz opowiemy, co dzieje się z Twoim ciałem i organami w rytmie dziennym. Wiedza na temat rytmu dnia jest kotwicą pomocą do wprowadzenia satysfakcjonujących zmiany.

SPIS TREŚCI

  1. Czy wiesz, że, każdy organ ma swój „najlepszy czas”?
  2. Jak możemy Ci pomóc?… Skorzystaj z naszej podpowiedzi:
  3. Rytm wieczora

Czy wiesz, że, każdy organ ma swój „najlepszy czas”?

  • Godzina między 7.00 a 9.00 należy do żołądka – jest to dobry moment na spożycie śniadania
  • Godziny 9.00 -11.00 przypisane są trzustce i śledzionie – to idealny czas na ćwiczenia fizyczne i pracę
  • Godzina między 11.00 -13.00 sercu – czas na ciepły obiad
  • Godzina 13.00 -15.00 przypisana jest jelicie cienkiemu – czas na codzienne zadania
  • Godzina 15.00 -17.00 odpowiada pęcherzowi moczowemu – w tym czasie dochodzi do filtracji moczu
  • Godzina 17.00-19.00 jest czasem nerek – czas na kolację, spacer lub lekkie ćwiczenia
  • Godzina 19.00-21.00 krążeniu – moment na relaks np. czytanie książki
  • Godzina 21.00 -23.00 układowi hormonalnemu – odpowiednia pora na pójście spać
  • Godzina 23.00 – 1.00 służy woreczkowi żółciowemu – wydzielanie żółci i trawienie

Każdemu organowi przypisany jest konkretny czas. Pomaga to wyznaczyć nam rytm dnia, który może być podstawą zmiany styl życia. Każda przeprowadzona zmiana może poprawić funkcjonowanie organizmu, wpłynie na energię oraz urodę i zdrowie.

Jak możemy Ci pomóc?… Skorzystaj z naszej podpowiedzi:

  1. Nad ranem około godziny 5.00 zaczyna się proces rozbudzania organizmu. Poziom melatoniny stopniowo się obniża, natomiast poziom kortyzolu zaczyna wzrastać, a co za tym idzie – podnosi się ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom glukozy. To najlepsza pora na powitanie dnia, budzisz się jak kwiat, przywołując funkcje życiowe gotowe do pracy, jedzenia, wysiłku. Jeśli się już obudziłeś poświęć ten czas na zupełną regenerację i pozwól hormonom obudzić Cię.
  2. Pobudka następuje między godziną 6.00 a 7.00 i wtedy należy zjeść porządny, pełnowartościowy posiłek. W tym momencie procesy przemiany materii znacznie przyspieszają, dlatego nie musimy się przejmować kaloriami. Zdrowe śniadanie pozwoli na wyprodukowanie energii, z której organizm będzie czerpał aż do południa. To takie WIELKIE DZIEŃ DOBRY, dlatego zjedz królewskie śniadanie, daj sobie siłę na cały dzień.
  3. Przed godziną 12.00 zazwyczaj występuje szczyt kreatywności i koncentracji (u niektórych osób ten etap jest przesunięty na popołudnie). To dobry czas na spotkania, a także obmyślanie strategii i szukanie nowych rozwiązań.
  4. Pomiędzy godziną 12.00 a 15.00 (w zależności od indywidualnego rytmu) warto zjeść kolejny posiłek, a następnie pójść na spacer lub drzemkę. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus, ale jeżeli należysz do grupy szczęśliwców, to ustaw budzik na 15 lub 45 minut. Krótka drzemka da uczucie odświeżenia i pozwoli na regenerację sił na kilka godzin.

Rytm wieczora

Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie rytm dnia w godzinach wieczornych.

  1. Pomiędzy godziną 15 a 18 mamy największy poziom energii, który warto wykorzystać na pracę lub naukę. W tym czasie nasz mózg dobrze przetwarza informacje, więc jest to też idealna pora na powtórki. Uprawianie sportu warto zostawić na wieczór – jest to czas, kiedy temperatura ciała osiąga szczyt w ciągu dnia. Rozruszanie stawów i rozgrzanie mięśni zmniejsza ryzyko kontuzji podczas wykonywania ćwiczeń.
  2. Pomiędzy godziną 18 a 19.30 warto zjeść ostatni posiłek w ciągu dnia. Oczywiście powinien być znacznie mniejszy niż poprzednie, by organizm zdążył wszystko strawić przed snem. Nasz sen nie lubi białka, tłuszczy, bo są ciężko strawne, w kolejnych krokach pokażemy Ci opcję co jeść na kolację, tak aby mieć energię rano. Zachowanie tych ram czasowych wpłynie korzystnie na utratę masy ciała.
  3. Wieczorem pomiędzy 21.00 a 22.00 zaczyna się wydzielanie melatoniny, która sprawia, że jesteśmy coraz bardziej senni. Najgłębszy sen trwa od godziny 2 do 5, jest to również czas na regenerację dla płuc, wątroby oraz nerek, o czym pisaliśmy wyżej.